Devloger

Deweloperze - Czcij abstrakcję wysokiego poziomu

Czcij abstrakcję wysokiego poziomu

Abstrakcja

Bardzo często pisząc kod który staramy się trzymać w ryzach i refaktoryzując nie raz dochodzimy do sytuacji kiedy i tak piękny nie jest. Nie jest seksowny, nie jest w pełni re-używalny, nie jest elegancki...

Projektowanie tego wszystkiego jest bardzo ważne.

Mam kilka rzeczy do przekazania właśnie w tym temacie i również w odniesieniu do Laravela Emotikon uśmiechniętej buźki.

Modele

Nie bójmy się korzystać z modeli. One są po to by nam pomagać, by przechowywać pewne funkcje. Nawet jeśli staną się duże, zawsze możemy je uporządkować (bardziej). Tak więc nie bójmy się wstawiać tam kolejnych metod.

Często nie korzystamy z tej opcji, wówczas dochodzi do sytuacji kiedy nasz kod w kontrolerach nie jest tak elegancki jakbyśmy tego chcieli.

Pewien kod się powtarza, nie jest to ładne i eleganckie, nie jest takie jakie byśmy chcieli. Dodatkowo niesie to za sobą szereg wad i prowadzi do błędów. Pamiętajmy zawsze by wypychać te czynności wyższej, podnosić poziom abstrakcji, to prawie zawsze wyjdzie nam na korzyść. I będziemy dużo bardziej zadowoleni z własnego kodu. Trzymajmy detale nisko posiadając porządną górę. Róbmy to z klasą!

Struktura szablonów

To również bardzo ważna kwestia. Nie raz możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy wydaje nam się, że mamy dobrze obmyśloną strukturę naszych szablonów, robimy, robimy i wszystko wygląda okej... A dopiero dużo później okazuje się że nie bardzo lub wręcz jest słabo... Naprawdę, poświęćmy trochę czasu - w kontekście całego projektu jak i z poziomu jego składowych. Przemyślmy strukturę naszych plików.

Re-używalność wszystkiego

Albowiem nie tylko metody, funkcje w kontrolerach... - ale wszystko! Korzystajmy z eventów, korzystajmy z dobrodziejstw jakimi darzy nas system szablonów blade. Bo jest cudowny. Daje nam wielkie możliwości. Starajmy się by nasze widoki, formularze, przyciski... wszystko było jak najbardziej re-używalne. Nie duplikujmy, dbajmy o elegancki kod Emotikon uśmiechniętej buźki! Byśmy mogli potem być z niego dumni! To wszystko przyniesie nam mnóstwo zalet i przede wszystkim naprawdę nas zadowoli - a nie zawiedzie.

Jeśli już widzisz że powtarzasz choćby drugi raz - coś, cokolwiek. Pomyśl o tym, już, teraz, od razu!

Porządny CRUD

Zaprojektujmy naszego CRUD-a z głową. Tutaj również może się okazać, że mamy wszystko obmyślone i jest okej... Ale no po dłuższym czasie to może się zmienić. I korzystajmy z zagnieżdżonych metod CRUD. Zagnieżdżona logika - zagnieżdżone kontrolery. Bo przecież po to mamy właśnie taką mechanikę. To prowadzi nas do porządku i eleganckiego kodu! I jest również REST.

Projektowanie

Ważne jest, aby zawsze poświęcić czas na zaprojektowanie wszystkiego, na zaprojektowanie tych szczegółów, składowych, drobnych elementów. To wszystko nam się w przyszłości zwróci przy realizacji naszego projektu - oraz jego finalizacji.

Długość linii

Pewna metryka która jest całkiem interesująca. Zwracaj uwagę na długość każdej linii swojego kodu, albowiem może ci to dać bardzo dobry sygnał, że coś z tym kodem trzeba zrobić... I zazwyczaj będzie to dobry i słuszny sygnał! Trzymajmy nasz kod w ryzach. Trzymajmy go pięknym i seksowym Emotikon uśmiechniętej buźki.

Czcij abstrakcję

Tak więc jak już pisałem na wstępie, czcijmy abstrakcję, nie gardźmy projektowaniem, planowaniem. Róbmy wszystko z głową, solidnym planem i designem. Poświęćmy nasz czas aby to wszystko jak najlepiej ogarnąć. Dopiero potem zabierajmy się za programowanie Emotikon uśmiechniętej buźki.

Abstrakcja jest piękna, to jest sztuka. Nawet jeśli nasz projekt jest stosunkowo mały jak na pewne zabiegi i są one nadmiarowe - myślę że to i tak jest warte zachodu. Ponieważ w abstrakcji tkwi piękno, prawdziwe piękno Emotikon uśmiechniętej buźki!

Warto również wspomnieć by jednak nie przesadzić. Byśmy nie byli tak pochłonięci projektowaniem, że nie zajmiemy się implementacją Emotikon uśmiechniętej buźki.

Piszmy kod z którego będziemy dumni!

To tyle miałem dziś do przekazania Emotikon uśmiechniętej buźki. Dziękuję ci za lekturę i życzę dobrego dnia. Zapraszam również do przeczytania innych moich artykułów Emotikon uśmiechniętej buźki.

Bywaj!

Krystian Bogucki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!

2 komentarzy... przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz


Agafraz

2018-02-15

Popieram każdy punkt. Jednak co do długości kodu, to bywają takie przypadki że moim zdaniem warto napisać coś nieco dłuższego niż niezrozumiałego dla innych programistów. Potem wracasz po miesiącu i godzinę kminisz co miałeś wtedy na myśli... CRUD-CRUDEM ale też w mojej opinii wiele osób bagatelizuje przemyślenie samej struktury bazy.

Devloger

2018-02-16

To prawda Agafraz. Struktura bazy również jest niezwykle ważna. A co do refaktoryzacji, wiadomo, można posunąć się o krok jak i o bardzo wiele kroków. Zgadzam się częściowo z tym, że czasem lepiej napisać coś nieco dłuższego, ale warto wspomnieć, że choćby przydaje się tutaj wydzielenie części kodu do osobnej metody w tej samej klasie. Porządnie nazwana potrafi wręcz rozjaśnić kod niż go zaciemnić. A refaktoryzacja jest :). Nie każda technika zaciemnia kod.