Devloger

Laravel Blade - Komponenty

Kategorie: Blade Laravel PHP · 0 komentarzy

Komponenty w Laravel Blade

Komponenty w systemie szablonów Blade Laravela - Laravel - Obrazek

W dzisiejszym artykule poruszymy bardzo ważną kwestię związaną z szablonami blade Emotikon uśmiechniętej buźki.

Albowiem posiadanie bardzo dobrze ułożonych szablonów, dobrej hierarchii i struktury pozwala nam na znaczne pozbawienie nas niezadowolenia, bólu głowy i mocne wykorzystanie potęgi re-używalności.

Ponieważ po to są komponenty Emotikon uśmiechniętej buźki. Re-używalne części, moduły które możemy używać w wielu miejscach - ale edytować w jednym Emotikon uśmiechniętej buźki.

Do używania komponentów gorąco zachęcam, a do dalszej lektury zapraszam Emotikon uśmiechniętej buźki!

Co to są komponenty?

Jak już wcześniej wspomniałem - re-używalne elementy/moduły/segmenty/fragmenty które możemy stosować w wielu miejscach - ale trzymać i edytować w jednym.

Jest to niezwykle ważny koncept. Niesie za sobą wiele zalet, ale przede wszystkim sęk w tej jednej najważniejszej - re-używalność. A co za tym idzie totalne zniszczenie redundancji w naszym kodzie Emotikon uśmiechniętej buźki.

Jak stosować komponenty za pomocą Blade'a?

Bardzo prosto. Otóż wystarczy zrobić dedykowany plik dla konkretnego komponentu (będziemy się do niego odwoływać po nazwie pliku), a następnie zamieścić tam wszelkie detale (szablon komponentu) i w wybranym miejscu wstawić odwołanie "{{ $slot }}".

Przykład:

<div class="alert alert-danger">

    {{ $slot }}

</div>

W miejscu w którym jest "{{ $slot }}" zostanie wstrzyknięty kod, który podamy między wywołaniem naszego komponentu Emotikon uśmiechniętej buźki.

Przykład:

@component('alert')
    <strong>Whoops!</strong> Something went wrong!
@endcomponent

Pomiędzy inwokacją komponentu a deklaracją jego zakończenia znajduje się kod. I to właśnie ten kod zostanie wstrzyknięty w miejsce slota w komponencie. A całość tego komponenta zostanie zwrócona z powrotem dokładnie to w miejsce Emotikon uśmiechniętej buźki.

W taki sposób pięknie wykorzystaliśmy komponent. Cudowna magia re-używalnego elementu. Elementu który może być teraz użyty literalnie wszędzie Emotikon uśmiechniętej buźki. A jego ciało - dynamicznie zmienione.

Czy można użyć większej ilości slotów?

Możliwe jest również zrobienie większej ilości slotów Emotikon uśmiechniętej buźki. Często jesteśmy w sytuacji kiedy jeden to za mało. Możemy tego dokonać za pomocą slotów z nazwą Emotikon uśmiechniętej buźki.

Przykład:

<div class="alert alert-danger">
    <div class="alert-title">{{ $title }}</div>

    {{ $slot }}
</div>

Mamy tutaj zdefiniowany slot nazwany "title" oraz slot bez nazwy (będzie użyty kiedy po prostu nie odniesiemy się do żadnego konkretnego slota wstawiając nasz kod).

Przykład:

@component('alert')
    @slot('title')
        Forbidden
    @endslot

    You are not allowed to access this resource!
@endcomponent

Kod który widzisz nie powinien być dla ciebie trudny w zrozumieniu Emotikon uśmiechniętej buźki. W miejsce slota "title" wstawiamy wartość Forbidden. Natomiast w miejsce naszego slota bez nazwy - to co jest poniżej (już nieobjętego ramami "@slot"Emotikon uśmiechniętej buźki.

Wstrzykiwanie danych do komponentu

Jeszcze jedna rzecz o której należy wspomnieć a również bardzo ważna. Przekazywanie danych do naszych komponentów. Albowiem jest to możliwe i bardzo łatwo wykonywalne Emotikon uśmiechniętej buźki. Wystarczy przekazać wszelkie dane przy wywołaniu (odnoszeniu się) do naszego slota w szablonie Emotikon uśmiechniętej buźki.

Przykład:

@component('alert', ['foo' => 'bar'])
    ...
@endcomponent

Jak pewnie się domyślasz - do powyższego slota o nazwie "alert" przekazane zostaną dane za pomocą tablicy. Wynik będzie taki, że w obrębie tego komponentu mamy zmienną "foo" która równa się stringowi "bar". Tyle Emotikon uśmiechniętej buźki.

Podsumowując

Komponenty to niezwykle ważny koncept, z którego zalecam korzystać wszędzie tam gdzie jest to zasadne Emotikon uśmiechniętej buźki. Albowiem przynosi to nam re-używalność naszego kodu, niszczy redundancję i pozwala trzymać wszystko w ryzach (oraz w jednym centralnym miejscu).

Jeśli masz problemy z identyfikacją miejsca w którym zasadne jest stosowanie komponentu - patrz na miejsca, w którym powtarzasz jakikolwiek kod Emotikon uśmiechniętej buźki.

Kończąc

To wszystko w dzisiejszym artykule Emotikon uśmiechniętej buźki.

Zapraszam cię gorąco do komentowania oraz udostępniania Emotikon uśmiechniętej buźki. Przejrzyj proszę jeszcze inne moje artykuły, mogą cię zainteresować Emotikon uśmiechniętej buźki.

Dziękuję ci za lekturę i życzę dobrego dnia. Bywaj!

Krystian Bogucki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!