Devloger

Nie Stosuj Else

Unikanie Instrukcji Else

Instrukcja Else w programowaniu - obraz

Kolejną ciekawą regułą, którą warto przestrzegać, jest niestosowanie instrukcji else Emotikon uśmiechniętej buźki.

Else Else Else...

Typowe zagnieżdżone warunki, pełno ifów i instrukcji else - to coś, co bardzo często możemy zobaczyć przeglądając istniejący kod źródłowy.

Z prostej metody robi się całe drzewo z przeróżnymi rozgałęzieniami, w które za każdym razem musimy się zagłębiać, gdy czytamy daną metodę.

A ten kod może wyglądać dużo lepiej...

Dlaczego?

By pozbyć się tego co zbędne, redundantne. By poprawić jakość kodu, posprzątać w nim bałagan oraz poprawić jego czytelność. By uczynić kod prostszym i bardziej zrozumiałym.

A jak tego dokonać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi Emotikon uśmiechniętej buźki.

Wczesne Zwracanie

Pamiętajmy, że instrukcja else jest zbędna, gdy w poprzednim ifie mamy instrukcję return. Wówczas else staje się kompletnie redundantne. Możemy się go pozbyć i wszystko będzie działać jak przedtem.

Programowanie Defensywne

Polega to między innymi na sprawdzaniu, czy coś spełnia dane kryteria i jeśli nie - zwracaniu wcześnie. Dzięki temu, możesz pozbyć się instrukcji else poniżej.

Warto najpierw posprawdzać nieprawidłowości w kodzie. Jeśli pierwsza część jest w porządku, możemy kontynuować.

Często możemy pozbyć się całkowicie jakiegoś warunku lub kilku warunków, właśnie dzięki trzymaniu pozytywnej części naszego kodu poniżej. A nie tylko pozbyć się jednej instrukcji else Emotikon uśmiechniętej buźki.

A jeżeli możemy się tego tak pozbyć... to znaczy że jesteśmy na dobrej drodze Emotikon uśmiechniętej buźki.

Wyrzucanie Wyjątku

Możesz również w danym miejscu wyrzucić wyjątek - jeśli to ma sens oczywiście. Wówczas nie musisz się przejmować kodem poniżej Emotikon uśmiechniętej buźki. Prawie jak return...

Polimorfizm

Trzecią opcją jest wykorzystanie potęgi polimorfizmu Emotikon uśmiechniętej buźki. Szczególnie warto to rozważyć w sytuacji, w której stosujesz instrukcję switch... Jeśli stosujesz tego w jakiejś metodzie, zadaj sobie pytanie, czy zamiast tego możesz wykorzystać polimorfizm?

Przykład

// Źle

function funkcja($argument)

{
    if($argument === 1) {
        return 1;
    } else {
        return 2;
    }
}
// Lepiej

function funkcja($argument)
{
    if($argument === 1)
    {
        return 1;
    }
    return 2;
}

Podsumowanie

Warto pozbyć się redundantnych instrukcji else z naszego kodu Emotikon uśmiechniętej buźki. A możesz tego dokonać na kilka wyżej wymienionych sposobów Emotikon uśmiechniętej buźki. Dlaczego? Napisałem. A powodów nie jest mało Emotikon uśmiechniętej buźki!

Kończąc

Dziękuję ci za lekturę tego artykułu. Podziel się proszę swoją opinią w komentarzu. Jeśli przydał ci się ten artykuł to proszę udostępnij Emotikon uśmiechniętej buźki. Zapraszam cię również do lektury innych artykułów powiązanych z tym tematem.

A tymczasem życzę ci dobrego dnia, bywaj Emotikon uśmiechniętej buźki!

Krystian Bogucki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!