Devloger

Refaktoryzacja Eventami

Eventy | Wydarzenia

Refaktoryzacja Eventami

Jest to kolejny świetny sposób na uporządkowanie naszego kodu, dokonanie refaktoryzacji oraz odpowiedniego sprzątania w naszym projekcie Emotikon uśmiechniętej buźki. Po prostu wykorzystanie potęgi eventów.

Na czym polega?

Bardzo prosta sprawa; odpalasz wydarzenie i wszyscy którzy są nim zainteresowani wezmą udział - wykonają odpowiednie procedury związane z odpalonym eventem Emotikon uśmiechniętej buźki.

Zastosowanie

Szczególnie przydatne i wręcz intuicyjne jest zastosowanie tego w sytuacji, w której dany core logiki niesie za sobą drugoplanowe i trzecioplanowe akcje, które również muszą być wykonane. Warto wtedy rozważyć wykorzystanie tej techniki refaktoryzacji Emotikon uśmiechniętej buźki. Szczególnie jeśli używasz frameworka który dostarcza ci odpowiednich narzędzi.

Przykładem takiego procesu może być rejestracja, gdzie akcją poboczną do wykonania jest wysłanie wiadomości email. Jednak dla jednej rzeczy zazwyczaj nie warto się w to babrać. Zasada KISS (Keep It Simple, Stupid) idealnie tutaj pasuje. Jednak gdy tych akcji masz wiele... warto rozważyć Emotikon uśmiechniętej buźki.

Stosowanie tej metody również wiążę się z podążaniem za SRP. Pozwala elegancko rozdzielić odpowiedzialność w kodzie który zazwyczaj jest połączony choć nie powinien.

Gdzie wyzwalać Eventy?

Możesz to robić bez przeciwwskazań w kontrolerach. Jednak nie do końca jest to eleganckie rozwiązanie. Jest całkiem w porządku, jednak rozważ robienie tego w modelach Emotikon uśmiechniętej buźki.

Zalety

Poszczególne eventy mogą być zamknięte we własnych klasach które pozwolą nam na enkapsulację całego wydarzenia i wszystkich danych z nim związanych Emotikon uśmiechniętej buźki. Natomiast klasy nasłuchujące mają tylko i wyłącznie jedną odpowiedzialność - super Emotikon uśmiechniętej buźki!

Eventy w Laravelu

Warto wspomnieć, że Laravel ma gotowy cały system eventowy. Co więcej, są również one bardzo rozbudowane. Dla przykładu mogą być rozgłaszane (broadcast) lub kolejkowane (queue)...

Warto korzystać Emotikon uśmiechniętej buźki!

Wada

Niestety wadą tutaj jest fakt, że ciężej "wejść" w ten system. Jakkolwiek kod wyglądał przed zastosowaniem tej techniki - widziałeś od razu wszystko, mogłeś łatwo przeanalizować kod (szczególnie jak został podzielony na metody). Mogłeś od razu zrozumieć, co tutaj się wyrabia.

Natomiast teraz by wszystkiego się dowiedzieć, wszystko zrozumieć, wszystko sobie poukładać trzeba bardziej poszperać w kodzie...

Jednak pamiętaj, że możesz zrobić wiele rzeczy, by zredukować tę wadę do minimum Emotikon uśmiechniętej buźki. Dla przykładu zastosowanie adnotacji w kodzie, przykład:

/**

* Register a user.

*

* @event App\Events\UserRegistered

*/

Podsumowanie

Stosowanie eventów to świetny sposób na refaktoryzację Emotikon uśmiechniętej buźki. Daje nam to bardzo wiele. Jednak używaj tej techniki z rozwagą, nie staraj się nagle wszędzie wyzwalać eventów i robić tonę klas nasłuchujących... Przede wszystkim myśl, rozważaj i Keep It Simple, Stupid Emotikon uśmiechniętej buźki.

Kończąc

Dziękuję ci za lekturę tego artykułu i zapraszam cię do komentowania, udostępniania i ogarnięcia innych moich artykułów Emotikon uśmiechniętej buźki. Szczególnie dotyczących refaktoryzacji. Wszystkie tematy z tym związane znajdziesz w kategorii "Refaktoryzacja".

A tym czasem życzę ci dobrego dnia, bywaj Emotikon uśmiechniętej buźki!

Krystian Bogucki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!