Devloger

Czy CodeIgniter umiera? Czy Laravel jest lepszy?

Kategorie: CodeIgniter · 0 komentarzy

Czy CodeIgniter umiera?

W dzisiejszych czasach wciąż bardzo dużo się o nim słyszy, wciąż jest bardzo popularny i często porównywany z innymi frameworkami PHP. Jednak nie tak bardzo jak kilka lat temu. W ciągu ostatnich lat jego popularność spadła na rzecz młodego frameworka ;Laravel; który wywodzi się właśnie od CodeIgniter'a. Emotikon uśmiechniętej buźki

Trochę statystyk

Statystyki z Google Trends odnośnie frameworków do PHP.

Jest to porównanie popularności kolejno Laravela, Symfony oraz CodeIgnitera na przestrzeni 5 ostatnich lat. Wyraźnie widać tutaj jaki framework dominował jeszcze kilka lat temu a jaki dominuje teraz. Ale co to za dominacja? Otóż popularność, wyłącznie popularność.

Nawet patrząc na te statystyki popularności widać, że CodeIgniter nie wypada słabo, jedynie gorzej i to też nie przesadnie. Można również zauważyć minimalną tendencję spadkową popularności tego frameworka, minimalną.

Ale czy tak jest tylko z popularnością? Nie do końca. Nie chcę tutaj zagłębiać się w Symfony. To temat na osobny artykuł. Jednak na samym porównaniu Laravela i CodeIgnitera chcę przedstawić kilka rzeczy.

Spadkowa jest wyłącznie popularność tego frameworka i to bardzo minimalna. A nie powinno się na to patrzeć w ten sposób, bo po prostu popularność Laravela rośnie i przyciąga on do siebie coraz więcej programistów, ale w zdecydowanej większości przypadków nie są oni podkradani CodeIgniterowi.

Laravel i CodeIgniter

Zarówno Laravel jak i CodeIgniter to frameworki PHP tak? Tak.

To jest framework i to jest framework. Język jest ten sam. Więc weźmy po prostu lepszy. Nie! To tak nie działa i tak nie jest!

Mimo że zarówno Laravel jak i CodeIgniter to frameworki tego samego języka to są one jakby zupełnie innymi narzędziami. Bo tym są frameworki, to tylko narzędzia w rękach dewelopera. Ogólnie to też temat na osobny artykuł ale trochę z niego wplotę tutaj.

Mała bójka między CodeIgniterem a Laravelem

Oba frameworki są bardzo dobre. Od tego zacznijmy.

I tutaj Laravela przyrównałbym do bardzo drogiego prawnika, do którego ciężko się dostać, dużo wymaga, dużo kosztuje, sam jeden poradzi sobie z większą ilością rzeczy, jest bardziej uporządkowany, lepiej się sprawdza w długoterminowej pracy. Ma bardzo wiele powiązań i znajomości, załatwi ci bardzo wiele rzeczy w ramach pracy tylko z nim. I to ma swoje plusy i minusy. 

A co z CodeIgniterem?

CodeIgnitera można przyrównać do taniego - ale równie dobrego - prawnika, do którego można się dostać szybko, nie wymaga dużo od ciebie, również poradzi sobie z pokaźną ilością rzeczy samodzielnie, też jest uporządkowany. Bardziej cię wesprzę w tym co chcesz osiągnąć niż zrobi to za ciebie. Nie ma aż tylu powiązań i znajomości ale zrobi co tylko w jego mocy by ci pomóc. Idealny kompan szczególnie w krótkoterminowej pracy. Z nim szybko zaczniesz i stosunkowo szybko skończysz.

CodeIgniter | Twój mały szybki pomocny przyjaciel

CodeIgniter jest jak stosunkowo mały (w porównaniu do Laravela) ale jest za to bardzo szybki, wdzięczny, miły i pomocny. I pamiętaj, to tylko narzędzie.

Obecna wersja tego frameworka to 3.1.5, została wydana 2017.06.19 a aktualnie trwają pracę nad 4 wersją tego zacnego frameworka który w pełni będzie oparty na podstawie PHP 7.0

Framework ten cały czas się rozwija. CodeIgniter oraz cała jego logika jest bardzo stabilna, jest już na rynku bardzo długo i ma bardzo szeroką bazę wiernych mu fanów oraz osób które czuwają nad jego rozwojem. Ma bardzo wiele zalet których ilość z każdą kolejną jego wersją się powiększa. I szczególnie powiększy gdy wyjdzie czwarta jego odsłona Emotikon uśmiechniętej buźki.

CodeIgniter zdecydowanie nie umarł i nie umrze. I z całą pewnością należy do najlepszych frameworków języka PHP Emotikon uśmiechniętej buźki.

Osobiście...

Znam bardzo dobrze oba te frameworki. Widzę zalety obu tych frameworków. Bardzo lubię oba te frameworki. I będę z nich korzystał wtedy kiedy będę chciał i uznam to za stosowne. I tak powinno być Emotikon uśmiechniętej buźki.

Tak powinno być? Czyli jak? Tak że nie izolujesz się od czegoś na rzecz czegoś zupełnie innego. Tutaj nie ma lepsze/gorsze. Jeśli cię to interesuje to jesteś programistą bądź chcesz nim być a skoro tak to nie możesz się zamykać na takie tematy. Nie ma nic gorszego niż zamknięta konserwa.

Poznajesz jedno. Poznajesz drugie. Pracujesz z jednym. Pracujesz z drugim. Starasz się poznać bardzo dobrze obie rzeczy. A nastepnie widząc wszystko wyraźnie na własnym doświadczeniu sam wyciągasz wnioski i odpowiednio według własnego uznania postępujesz.

Podsumowując

Nie ma tutaj lepszego ani tym bardziej najlepszego frameworka. To po prostu zależy od bardzo wielu czynników. Oraz przede wszystkim zależy od samego ciebie. Nie powinieneś zamykać się na jedną rzecz którą poznałeś i sądzisz że jest lepsza i najlepsza.

CodeIgniter to bardzo dobry framework który zasługuje na dogłębne poznanie, jest godny uwagi i cały czas stabilnie się rozwija. Czwarta już odsłona tego frameworka która ukaże się może jeszcze w tym roku będzie przełomowa dla tego frameworka i warto się nią zainteresować. Emotikon uśmiechniętej buźki

Krystian Bogucki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!