Devloger

Kolejny projekt za plecami - Kalendarz Eventowy :)

No i praktycznie kolejny projekt za mną Emotikon uśmiechniętej buźki.

Skończyłem całkiem nie dawno kolejny już projekt, zaraz po tym jak uznałem za zakończony projekt systemu Forum.

Z czym tym razem się zmierzyłem? Temat dynamicznego kalendarza eventowego.

Ale cóż to takiego?

Ładny kalendarz generowany dynamicznie (możemy podać datę lub nie). Eleganckie formatowanie odstępu w zależności od pierwszego dnia miesiąca, zaznaczanie dnia dzisiejszego ale przede wszystkim sedno tego projektu - czyli wpakowanie w to wydarzeń które mogą być przypisane do poszczególnych dni w bazie danych.

Wbrew pozorom jest to dość skomplikowany projekt, szczególnie jak się ma za dużo do czynienia z datami czy tabelami w htmlu.

Tabele w htmlu to zło. Operacje na datach też.

Daty są, kalendarza nie ma. Jakoś trzeba go zrobić. No cóż, proste to nie było. bardzo dużo czasu zajęło mi wykończenie wszystkiego, włącznie z refaktoryzacją kodu. Ale było warto, myślę że to dobry projekt i osobiście miałem jeszcze powód by go zrealizować.

W każdym razie napisałem że skończony.

Wcześniej napisałem że praktycznie za mną.

Nie do końca.

Teraz jak to piszę widzę zauważyłem jeszcze jednej istotnej rzeczy której nie zaimplementowałem... A w zasadzie to nie wiem jak z nią jest... Mianowicie obecnie mój kalendarz wyświetla wydarzenia z danego miesiąca ale bez względu na rok, czyli wpisy forever. Nie ma wyboru, trzeba by zmienić implementację albo dodać wybór... pomyślę jeszcze nad tym.

A druga rzecz, to moja ambicja w tym projekcie sięgała do przewijania kalendarza, w przód i tył. Dynamicznie oczywiście z animacją i również eventami. Przewijanie nieskończoną ilość razy, jakieś ładne połączenie JS i Ajax. No nie wiem. Pomyślę nad tym również.

W każdym razie w stanie obecnym projekt uznaję za zakończony.

Podoba mi się, jestem z niego bardzo zadowolony i dumny. Jest super. I sporo mi to dało, wiele się nauczyłem. Fajne, świeże doświadczenie. No i od dłuższego czasu praca bez frameworka. W sumie bez bardzo wielu rzeczy. Jedyne co miałem poza podstawowym pehapem to autoload z composera, bootstrap 4... i to wszystko.

Nic więcej. I żadnych więcej bibliotek. Nic. Zabawa z podstawowym PHP i DateTime.

Wracając, projekt zakończony. Jest super. Jestem zadowolony Emotikon uśmiechniętej buźki. Jest git. Może jeszcze go rozwinę o to co napisałem lub inne ficzery których obecnie nie mam w głowie.

W każdym razie jest git, done!

Przeczytałeś? Super Emotikon uśmiechniętej buźki. Mam nadzieję że to był dobry i ciekawy pościk.

A tymczasem bywaj Emotikon uśmiechniętej buźki!

Aaaaa, byłbym zapomniał. Do projektu również zrealizowałem osobne klasy bazę danych oraz zapytania. Razem trzy klasy; Calendar, Database, QueryBuilder. Emotikon uśmiechniętej buźki

Samego programowania ponad 250 linii kodu Emotikon uśmiechniętej buźki.

Tyle Emotikon uśmiechniętej buźki, bywaj!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!