Devloger

Zalety CodeIgnitera – Najlepsze i prawdziwe benefity

Zalety CodeIgnitera – Najlepsze i prawdziwe benefity

Konkretna treść

Wybrałem taki temat ponieważ w zdecydowanej większości poruszę właśnie kwestię związaną z prawdziwymi zaletami CodeIgnitera, ale będzie również trochę o mnie i moich postępach Emotikon uśmiechniętej buźki.

Otóż dlaczego najlepsze? Dlaczego „prawdziwe” benefity?

Ponieważ bardzo wiele ludzi – uważam że prawie wszyscy – są jak konserwy, znają tylko ten framework a innych nie i nie chcą poznać i nie chcą się zagłębiać w nic poza to i nic nowego. Albo znają kilka ale są jak takie „fan boye”.

Długo bym mógł wymieniać odpowiednie typu ludzi którzy chodzą mi po głowie, w każdym razie ich wszystkich łączy jedna wspólna cecha – są ograniczeni. Sami siebie ograniczają, sami sobie stawiają mur i nie są poprawni, to co robią i piszą jest złe.

Wracając do głównego tematu, prawdziwe Zalety CodeIgnitera to nie to że ma Active Record czy że jest MVC. Bo jest i co z tego? Laravel też jest i nawet robi to lepiej. I jest jeszcze mnóstwo innych frameworków których się to tyczy. Więc? Gdzie tu zalety? No właśnie.

Do czego zmierzam...

Liczy się punkt widzenia, punkt odniesienia, ale nie należy go podać, a jeśli nie podamy to wówczas możemy mówić o zaletach tylko i wyłącznie gdy są prawdziwe.

A co to znaczy „prawdziwe”? Co przez to mam na myśli? Mam przez to namyśli unikatowe, wyjątkowe – benefity które naprawdę wyróżniają ten framework i są „zaletami”, sprawiają że ten framework zyskuje na tle pozostałych.

Zatem jakie są naprawdę zalety tego frameworka? Nie to że jest szybki. Nie! Błąd! Źle! Ludzie którzy tak piszą robią krzywdę czytającym i piszą nieprawdę. Phalcon jest dużo, dużo szybszy. I co? To co to za zaleta CodeIgnitera? No właśnie, żadna.

Za to zaletą oraz prawdą już jest, że CodeIgniter jest szybki biorąc pod uwagę ilość kodu, możliwości jakie daje, złożoności, ilości plików, struktura oraz realne użycie. I nawet może być tutaj jeszcze jakiś czynnik która mi umknął w chwili gdy o tym myślałem, bo nie trwało to jakoś bardzo długo, ponieważ nie to jest teraz najbardziej istotne. Ale jednak większość jak nie wszystkie wymieniłem.

Tak powstaje zło

Chcę tutaj właśnie pokazać, że prawie wszyscy robią zło, piszą źle, powielają słabe informacje, nierzetelne, bzdury bardzo często. Totalne bzdury.

Ale czy przypadkiem dalej z tego nie wynika że jest szybki? No nie, bo osoby mogące się tym kierować mogą źle wybrać z innych powodów. Na przykład, ktoś chce mieć najszybszy framework, weźmie na przykład Phalcona, ale zaś ten może nie spełniać jego oczekiwań i wymagań…

Nie zapominajmy, że Framework nie są takie same i jeden może być szybszy ale również mniej rozbudowany. Z tym trzeba mądrze i rozsądnie. Bardzo rozważnie zanim wyda się konkretny wyrok.

Natomiast jakie są faktyczne zalety CodeIgnitera?

 • Jak już wspomniałem to, że Szybki biorąc pod uwagę ilość kodu, możliwości jakie daje, złożoności, ilości plików, struktura oraz realne użycie.
 • Jest Plug & Play. Wystarczy pobrać, wrzucić do odpowiedniego folderu i działa.
 • Jest Portable. W związku z ilością plików, kodu, ogólnego rozmiaru oraz niewymaganej konfiguracji środowiskowej najłatwiej i najszybciej jest go przemieszczać.
 • Konfiguracja przez konwencje. Jest to świetne – niekoniecznie lepsze i najlepsze – podejście, w którym konfigurujemy framework po prostu podążając za odpowiednimi konwencjami.
 • Dokumentacja. Jest to z całą pewnością jedna z domen tego frameworka, ma naprawdę świetną dokumentację, jest bardzo dobrze napisana, mądrze oraz zrozumiale i zawiera bardzo wiele dobrych elementów (nie mam tu na myśli contentu).
 • Jest najprostszy. Zdecydowanie jest to najprostszy framework PHP z którym gorąco polecam zacząć jakąkolwiek przygodę z frameworkami. Framework ten stawia na prostotę, nie złożoność. Najważniejsza chyba domena tego frameworka.
 • Prawie zero konfiguracji. Jedynie kilka rzeczy trzeba zmienić. I wszystko działa jak powinno.
 • Wolność oraz wsparcie. Masz kompletną wolność we wszystkich działaniach i na całym obszarze, a CodeIgniter pełni jedynie rolę twego wsparcia w programistycznym boju.
 • Banalna aktualizacja. Wypakuj z rara, skopiuj cały folder i wklej go tutaj. Potwierdź. Koniec. Czy może być prościej? Nie. No chyba że nie wypakujesz tylko od razu przerzucisz i nadpiszesz… Up to you.
 • Rozmiar. Albowiem jest to tylko 2 MB… Więcej nic nie muszę dodawać. Ilość plików również znikoma.
 • Lego. Sterowniki oraz Wspomagacze. Framework jest jak klocki lego, które pomagają ci w developmencie twojej aplikacji.

A teraz tekst o CodeIgniterze innymi słowami…

Jest mały, ale spory sercem. Jest szybki, zwinny, wiele może (choć nie najwięcej). Nie jest wymagający, dużo od ciebie nie chce, jedyne czego chce to jak najszybciej wszystkimi siłami wspierać cię w twojej pracy. Jest wyjątkowo efektywny w pomocy na małym i średnim dystansie. Z nim zaczniesz szybko i w miarę możliwości równie szybko skończysz. Nie zawiedzie cię swą wydajnością. Nie zmiażdży cię ani nie przytłoczy, zamiast tego pomoże i poprowadzi. Jest prosty, bardzo łatwo go zrozumiesz i docenisz, zobaczysz w jego wnętrzu to co najlepsze i wyciągniesz z tego maksymalnie możliwy potencjał. Jest otwarty, więc będziesz czytał z niego jak otwartej księgi. Jeśli jesteś żołnierzem na programistycznym polu to on jest twoim czołgiem który będzie cię nieustannie wspierał. I nie poczujesz jego skomplikowania, często nawet nie wyczujesz jego obecności… taki mały, taki szybki! Da ci tylko to czego potrzebujesz, wszystko inne zabierze z twojego widoku, nie będzie cię zaprzątał niepotrzebnymi kwestiami. Jest miły i uprzejmy. CodeIgniter da ci prawdziwą wolność! Twór prawdziwy programistyczny, wolny świat! Emotikon uśmiechniętej buźki

Słowami podsumowania

Bądź mądry, nie bądź konserwą, myśl samodzielnie, oceniaj, nie zamykaj się, nie twórz chorych barier, osłon czy innych okropnych rzeczy, dąż, podążaj, pędź, nie daj się zatrzymać, płyń, otwieraj coraz to kolejne drzwi, odkryj co nieznane, nie daj się zniechęcić, znaj i potraf docenić…

Piękny framework, prawdziwe piękno które trzeba umieć docenić i warto. Właśnie w tej chwili gdy to piszę prawdziwie czuję ten ogień pasji w sercu który teraz płonie ogromnie, czuję jak ta pasja wylewa się niczym lawa z wulkanu i mam nadzieję że będziesz w stanie to dostrzec, docenić i co najważniejsze czerpać, czerpać dla siebie Emotikon uśmiechniętej buźki! Mam nadzieję że będziesz w stanie i uda ci się to. Cudowne uczucie, aż ręce drżą i miło, ciepło, gorąco, przyjemnie… satysfakcjonująco!

Ale trzeba już kończyć tego posta, więc kończąc; Zalety CodeIgnitera wymieniłem. Wszystko opisałem, i starałem się lapidarnie wyłożyć. Mam nadzieję że skorzystasz z tego posta, na tak wiele sposobów jak tylko się da. A jest ich dużo Emotikon uśmiechniętej buźki! Jednak nie było nic o mnie i moich postępach ale to już nie dziś. Mmmm... ale pasja pali... mega. Dziękuję serdecznie za lekturę.

Jej, mega. Ogień! Pasja rządzi!

Zapraszam i polecam Emotikon uśmiechniętej buźki!

Krystian Bogucki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!