Devloger

Laravel - Co to jest Middleware? Jak to działa?

Middleware w Laravelu

Middleware w Laravelu

Jest to jedno z pytań które bardzo często jest zadawane przez osoby stawiające swoje pierwsze kroki w świecie Laravela. Dzisiaj odpowiem na to pytanie Emotikon uśmiechniętej buźki.

Tak więc co to jest ten Middleware?

Otóż jest to nic innego jak warstwa aplikacji która jest odpowiedzialna za filtrowanie żądania HTTP. Kiedy żądania są wysyłane do aplikacji często zachodzi potrzeba autentykacji, autoryzacji, czy jakiejkolwiek formy weryfikacji bądź filtracji żądania. Można wykorzystać ten system do stworzenia/zapewnienia jakiejkolwiek formy zabezpieczeń. Można to porównać do Firewalla Emotikon uśmiechniętej buźki.

O tak, to będzie dobre spojrzenie na tę kwestię. Patrz na middleware jak na mur, ścianę, warstwę którą musi najpierw przejść żądanie zanim dostanie się do środka twojej aplikacji Emotikon uśmiechniętej buźki. Chociaż nie tylko tak można wykorzystać middleware, ale jeszcze o tym powiem Emotikon uśmiechniętej buźki.

Jakie są dostępne Middleware?

W czystej instalacji Laravela mamy do dyspozycji szeroką gamę podstawowych middleware, jak chociażby takie które sprawdzają czy dany użytkownik jest zalogowany, czy nie jest zalogowany, middleware odpowiedzialne za limitowanie ilości żądań itd...

Ale czy tylko tyle?

No otóż nie. Bo masz możliwość w prosty i szybki sposób tworzyć własne warstwy middleware Emotikon uśmiechniętej buźki. Możesz stworzyć i wykorzystać ich ile tylko zechcesz.

Czyli middleware służą tylko do zabezpieczeń jako firewall?

Tutaj również odpowiedzią jest nie Emotikon uśmiechniętej buźki. Ponieważ są to warstwy i ty nadajesz im logikę. Możesz je wykorzystać chociażby do upakowywania odpowiedzi w jakieś konkretne nagłówki, możesz sprawić by były odpowiedzialne za tworzenie logów twojej aplikacji przy każdym żądaniu… co tylko ci przyjdzie do głowy Emotikon uśmiechniętej buźki!

Czy każdy middleware muszę osobno dodawać do adresów?

Również nie Emotikon uśmiechniętej buźki. Możesz bardzo łatwo i szybko stworzyć grupę middleware, która będzie w sobie zawierała kilka innych, dzięki czemu możesz dużo sprawniej zarządzać swoimi middleware.

Dodatkowo masz możliwość stworzenia globalnych middleware, takich które będą obecne przy każdym żądaniu jakie tylko przyjdzie do twojej aplikacji Emotikon uśmiechniętej buźki!

Czy coś jeszcze powinienem wiedzieć?

Otóż tak Emotikon uśmiechniętej buźki. Ponieważ masz również możliwość przekazywania parametrów do middleware, tak więc masz dużo większą kontrolę nad własnymi middleware. Dzięki temu również zamykasz je na modyfikację co jest bardzo ważne Emotikon uśmiechniętej buźki.

Posiadasz również możliwość stworzenia middleware który wykona się tuż przed wysłaniem odpowiedzi do klienta, także jest to taka warstwa która leży zupełnie z drugiej strony, nie na wejściu lecz na wyjściu. To ci daje już całkowitą kontrolę Emotikon uśmiechniętej buźki! Masz warstwy z dwóch stron aplikacji Emotikon uśmiechniętej buźki! Możesz to choćby wykorzystać do wykonania zapisu sesji do pliku zanim odpowiedź zostanie wysłana do klienta Emotikon uśmiechniętej buźki.

I to już wszystko w temacie Middleware

Także jak widzisz, middleware to warstwy którymi możesz obłożyć swoją aplikacje z obu stron. Jest to genialne rozwiązanie które daje ci niesamowite możliwości Emotikon uśmiechniętej buźki. Wykorzystaj mądrze!

A tymczasem doszliśmy do końca tego artykułu Emotikon uśmiechniętej buźki. Dziękuję ci za lekturę i powodzenia na polu walki. Niech middleware ci sprzyjają Emotikon uśmiechniętej buźki!

Bywaj!

Krystian Bogucki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!