Devloger

CodeIgniter 3.1.6 - Aktualizacja oraz śmierć APC

CodeIgniter 3.1.6

Całkiem niedawno wspomniałem o tym, że wyszła nowa wersja CodeIgniter’a w wersji 3.1.6.

Także nawet po tym widać – Framework nie umarł. Mówiłem już o tym w specjalnym poście Emotikon uśmiechniętej buźki.

Ale chcę tutaj tylko pokazać ile pracy i trudu jest wkładane w development tego frameworka, bardzo wiele osób jest w to zaangażowanych i naprawdę świetne i dobre duszyczki czuwają nad rozwojem i przyszłością tego frameworka.

Co ciekawe wersja ta totalnie deprecjonuje bibliotekę keszowania opartą na APC (Alternative PHP Cache).

Śmierć systemu APC

No cóż, jak widzisz biblioteka jest dead.

Jakie to ciekawe, tyle sterowników, helperów itd. było opartych o APC, tyle miejsc w których zostało to wykorzystane, a tu bum, koniec.

Bywa Emotikon uśmiechniętej buźki. Get used to it.

Aktualizacja 3.1.6 wprowadziła do frameworka dwa razy więcej bugfixów niż 3.1.5. Oraz usprawnienie biblioteki sesji.

Spójrz na to, że trwają obecnie ostro prace nad wersją 4 tego frameworka.

Co to mówi? To po co wersja 3.1.5, 3.1.6…?

Nie ma frameworka bez bugów, w zasadzie to nie ma niczego (prawie) bez bugów. Ludzie z niego korzystają. Ale jak widzisz są też usprawnienia, to nawet nie jest kwestia bugów. Nie każdy przejdzie na nową wersję frameworka, Wersja 4 jak już mówiłem będzie game-changerem. Myślę że większość osób zostanie przy ostatniej wydanej wersji 3. I jeśli mnie pamięć nie myli od momentu wyjścia wersji 4, wersja 3 przestanie być aktywnie wspierana i ulepszana, chociaż uważam że nie jest to wykluczone. Osoby odpowiedzialne za ten framework bardzo o niego dbają. Bugfixy – raczej tak, myślę że się pojawią, szczególnie jak będą poważne. Ale nowości raczej już nie.

W każdym razie aktualizacje dalej wychodzą i jeszcze kilka takich updejtów może wyjść do wersji 3. Zostaną załatane bugi i w miarę możliwości użytkownicy wersji trzeciej dostaną tyle ile autorzy chcą i są wstanie im dostarczyć.

A wersja 4?

Jak już mówiłem, game-changer. Będzie piękna. Z całą pewnością cudowna. Gdy tylko wyjdzie zabiorę się za czytanie dokumentacji i ogarnianie, może (raczej) jakiś projekt… Tak myślę.

Wersja 3.1.6 pojawiła się 25 września 2017. Może to być ostatni (w co mocno wątpię) dodatek do wersji 3. Ale jego użytkownicy na pewno nie pozostaną z bugami i bez wsparcia. Szczególnie że community jest naprawdę świetne.

W sumie to tyle co chciałem przekazać o tej aktualizacji.

Nie ma tu zbyt wiele do powiedzenia, dużo bugfixów, małe ulepszenie, ale przede wszystkim – świadectwo pracy równoległej nad wersją 3 pomimo iż wersja 4 jest w ostrej fazie (końcowej już raczej) developmentu. Szczególnie to zaznaczam jako że nie są to same bugfixy ale i usprawnienia.

Równoległa praca, nad obiema wersjami.

Framework nie umarł, on żyje i ma się świetnie. A gdy wyjdzie już wersja 4… No właśnie, zobaczymy – ja zobaczę na pewno. I dam o tym znać. Na pewno! Emotikon uśmiechniętej buźki

A tymczasem do zobaczenia i dziękuję bardzo za lekturę Emotikon uśmiechniętej buźki! Bywaj! Emotikon uśmiechniętej buźki

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!